Yağ Enjeksiyonu ile Estetik Müdahaleler

Vücut içerisinde yağ fazlalığı yaşayan belirli bölgelerden liposakşın yardımı ile yağ alımının yapılarak ihtiyaç duyulan başka bölgelere enjekte etme işlemi yağ enjeksiyon olarak adlandırılmaktadır. Yağ alımı için genellikle tercih edilen bölge karın bölgesi olarak tercih edilirken enjekte edilecek olan yerler arasında çoğunlukla meme, popo, yanak gibi kısımlar yer almaktadır. Enjekte edilen yağ hücreleri yeni yerlerinde de aynı işlevini korumaya devam etmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Genellikle yaşlanmanın etkisi ile vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan kırışıklıkların ve deformasyonların önlenmesi adına yağ enjekte edilme tekniği uygulanmaktadır. Çoğunlukla yüz, popo ve meme bölgesinde kullanılmakta olan bu teknik günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Genellikle yaşlanmanın dışında ani kilo alıp verme, aşırı stres içeren yaşam tarzı, düzensiz ve dengesiz beslenme gibi faktörlerin de ciddi oranda etkili olduğu vücut üzerindeki şekil bozukluklarının tedavi sürecinde oldukça yüksek başarılara imza atmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Liposuction yöntemi kullanılarak uzman doktorumuz tarafından uygun görülen alandan alınan yağ dokusu öncelikle belirli bazı işlemlerden geçirilerek enjekte edilecek hale getirilir. Greft şekline getirilen yağ dokusu  hazırlanan bölgeye enjekte edilerek işlem uygulanır. Sonrasında bölgede gözle görülür değişiklikler oldukça kısa sürede kendini göstermektedir.

Yağ Enjeksiyonu Kimlere Uygulanır?

Özellikle yüz bölgesinde tercih edilmekte olan bu enjeksiyon tekniği yüz görünümünden memnun olmayan her kişiye uygulanabilir niteliktedir. Popo bölgesinde ya da meme bölgesinde yapısal bozukluklar bulunan ve genellikle 18 yaş sınırını aşmış kişiler için bu enjeksiyon işleminin uygulanabilirliği bulunmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Süreci

Yağ enjeksiyonu yönteminde öncelikle liposuction yöntemi ile alınan yağlar iyice temizlenir sonrasında ise enjekte edilmesi gereken bölgeye uygun bir şekilde aktarımı sağlanarak işlem gerçekleştirilir. Tüm bu enjeksiyon işleminde öncelikle toplama, artıma ve nakil, yerleştirme gibi aşamalar içermektedir. Toplama işleminde vücut içerisindeki bölgelerden alınan yağlar arıtma aşaması ile temizlenirken nakil ve yerleştirme işlemleri ile ihtiyaç duyulan bölgeye uygulanır.

Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Öncesi

Her estetik türü öncesinde dikkat edilmesi gereken tüm kurallar gibi yağ enjeksiyonu estetiğinde de mutlak suretle bu kurallara uyulması gereklidir. Bu estetik ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı olarak bilinen ilaçların kullanılmaması  içerisinde en önemli etkenlerdendir. Bunun yanı sıra bitkisel gıda olarak bilinen takviye ürünlerin, bitki çayları gibi gıdaların tüketiminin de bırakılması gereklidir. Ayrıca içeriğinde cerrahi tekniklere de yer verilen bu estetik süreci öncesinde sigara ve alkol kullanımın bırakılması, düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Fiyatları 2023

Estetik cerrahinin günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olması bu cerrahide her geçen gün yenilenen uygulamaları da beraberinde getirmektedir. Bu uygulamalardan bir tanesi olarak bilinen yağ enjeksiyonu tekniği de bu uygulamaların en önemli kriterleri olan fiyatlandırmalardan nasibini almıştır.

Birçok farklı etkene bağlı olarak çeşitlenen bu fiyatlandırmalarda öncelikle enjeksiyon işleminin uygulanacak olduğu bölgenin tercihi, uygulamada kullanılacak olan teknik ve aletlerin seçimi, uzman doktor veya uygulama alanı tercihi gibi konular doğrudan etki göstermektedir. Bunun dışında uygulamanın gerçekleştirilecek olduğu yılında yağ enjeksiyon tekniği fiyatlandırılmasında oldukça büyük etkisi görülmektedir.

Yağ Enjeksiyonları Ne Kadar Sürmektedir?

Estetik alanında sıklıkla uygulanmakta olan bir teknik olarak bilinen yağ enjeksiyon tekniği uygulama süresi olarak değişkenlik göstermektedir. Uygulamanın gerçekleştirildiği alana göre değişkenlik gösteren bu zaman diliminde yüz ve el bölgesine uygulanan enjeksiyonlar ortalama yarım saatlik bir süreç içerirken popo ve bacak bölgelerine uygulanan enjeksiyon süreleri daha uzun bir saat aralığını kapsamaktadır.

Yağ Enjeksiyonları Ağrılı mıdır?

Anestezi eşliğinde uygulanmakta olan bu enjeksiyon tekniği içeriğinde ağrı sürecini barındırmamaktadır.  Bu süreç sonrasında da aşırı bir ağrı etkisi oluşmamakta oluşan ağrılar ise doktorumuz tarafından verilen ağrı kesiciler ile kolaylıkla giderilmektedir.

Yağ Enjeksiyonları Sonrasında Neler Yaşanır?

Bu enjeksiyon işlemi sonrasında oluşan iyileşme süreci kişinin cilt yapısı, bağışıklık durumu gibi etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. İşlem sonrasında ilk gözlemlenen ortalama bir hafta içerisinde yağ enjeksiyon işlemi gerçekleştirilen yerde görülen morluk ve şişliklerdir. Kısa sürede morluklar son bulurken şişlikler için aynı etki görülmemektedir.

Yağ Enjeksiyonları Sonrası

Oldukça başarılı ve olumlu sonuçları beraberinde getirmekte olan bu enjeksiyon yöntemi uygulandığı alanda daha genç, dinamik ve sağlıklı bir görüntü elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu enjekte işlemi sonrasında günlük hayata oldukça kısa sürede dönülmesi olasıdır. Her iki anestezi tekniğinin de uygulanabilir olduğu bu estetik türünde kullanılan anestezi lokal ise kişi günlük hayata aynı anda dönüş sağlayabilmekte iken genel anestezi gerekmiş ise ortalama 12 saatlik bir süreç gerekmektedir. Bu süre zarfında kişi günlük hayatına kolaylıkla adapte olmaktadır.

Yağ Enjeksiyonlarının Sonucu Kalıcı mıdır?

Yaş aralığı ile kalıcılığın doğru orantılı olduğu bu uygulama da genç kişilerde daha uzun süre kalıcılık sergilemekte iken yaş aralığı ilerlemiş kişilerdeki kalıcılık süresi her geçen gün kısalmaktadır. Bu kısalan kalıcılık sürekli enjeksiyon işleminin tekrarlanmasına sebebiyet vermektedir.

Hangi Bölgelere Yağ Enjeksiyonu Yapılır?

Vücut üzerinde belirli bölgelere uygulana yağ enjeksiyonu yöntemi  popo büyütme, meme büyütme, yüz gençleştirme, genital estetik ve çapraz bacak estetiği alanlarında sıklıkla uygulanmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu İşlemi Öncesinde Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Yağ eeksiyonun öncesinde sigara ve alkolün kesin bir suretle kullanılmaması gereklidir. Bu işlem sonrasında ise yağ enjeksiyonu operasyonu uygulanan alanların özellikle darbelerdenve baskıdan dikkatli bir şekilde korunması gereklidir.