Annelere özel sunduğumuz annelik estetiği ile her zaman bir adım öndeyiz. 9 ay 10 gün gibi bir süreci içeren hamilelik süreci boyunca anne de birçok fiziksel değişim meydana gelmektedir.

Annelik Estetiği Nedir?

Özellikle kilo alımı ve doğum sonrasında çoğunlukla ani kilo verişi gibi sebepler ile vücut yapısında oluşan farklılıklar çoğu zaman annelik estetiğine başvurma sebepleri arasında yer alır. Dünya üzerinde Mommy Makeover olarak adlandırılan bu estetik türü ülkemizde doğum sonrası estetiği ya da anne makyajı gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Hedefi kitlesi anneler olan bu estetik içerisinde farklı operasyon türlerini içererek hamilelik süreci boyunca deforme olmuş olan vücut yapısını tek seansta eski haline kavuşturmayı amaçlamaktadır. İçerisinde birçok faydayı barındıran annelik estetiği özellikle ikiz ya da üçüz gebelik süreci geçiren kadınların en büyük sorunları halini alan sarkık vücut hatları gibi sorunlarda oldukça başarılı çözümler üretmektedir. Kadınlarda doğum sonrasında oluşan özgüven eksikliğinin tedavisi konusunda da büyük avantaja sahip olan bu estetik türü tek seferde birçok aşama şeklinde uygulanması gibi avantajlarada sahiptir.

Annelik Estetiği Hangi Operasyonları İçermektedir?

Annelik estetiği içerisinde birçok farklı operasyon sürecini içermektedir. Tüm alanlara tek seferde müdahale şansı sunan bu tür içerisinde öncelikle hamilelik sürecinden fazlası ile etkilenen karın bölgesi ve meme kısımlarına uygulanan operasyon türleri yer almaktadır. Bu operasyonlar arasında karın germe ve meme estetik türleri arasında yer alan meme büyütme, küçültme ve dikleştirme gibi teknikler uygulanır. Öncelikle kişinin istek ve talepleri dinlenerek çeşitlenen bu operasyonlar doğum sonrasında 6-9 aylık bir süreç sonunda uygulanabilir. Ancak bu süreç annenin emzirme sürecini tamamlaması sonrasında 6 aydır. Tamamlanamayan emzirme süreci bu operasyonun yapılması için uygun değildir.

Annelik Estetiği Kimler İçin Uygulanır?

Uygulanmasında kişi bazlı olarak herhangi bir olumsuzluk içermeyen bu estetik türü anneliği tatmış ve bu süreç sonunda vücudunda belirli noktalardan memnun olmayan her kadın için uygulanabilir özelliğe sahiptir. Doğum sonrasında vücudunda göğüs içi boşalması, göğüs sarkması, karın kaslarında oluşan gevşeklik, çatlamalar, kol ve bacak kısımlarında oluşan aşırı yağlanma gibi tüm sorunları bünyesinde barındıran kadınlar için uygulanabilir bir tekniktir.

Annelik Estetiği İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Ülkemizde de giderek yaygınlaşmakta olan annelik estetiği sürecinde birçok işlem sırası ile yapılmaktadır. Doğum sonrasında kişinin vücudu üzerindeki tüm deformasyonlar belirlenir ve sonrasında hangi işlemlerin yapılacağı doktorunuz tarafından saptanır. Genellikle karın bölgesinde oluşan sarkma ve çatlakların giderilmesi için karın germe, göğüs kısımları için ise küçültme, büyütme ya da dikleştirme gibi estetik işlemleri tercih edilir.

Annelik Estetiği Ameliyatından Önce Neler Yapılmadır?

Birçok farklı operasyon çeşidinin birleştirilmesi sonrasında ortaya çıkan bu estetik türü öncesinde en az dört haftalık süreç göz önüne alınarak anestezi etkisinin doğru bir şekilde uygulanabilmesi adına sigara tüketiminin durdurulması gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı özellik taşıyan tüm ilaçların ve bitkisel takviyelerin kullanımı da bu süreç öncesinde bırakılmalıdır. Doğum sonrasında alınan fazla kilolardan kurtulmak adına tüketilen zayıflama hapları ya da çayları gibi gıdaların tüketiminin durdurulması da bu estetiğin başarılı bir sonuca ulaşması açısından etki içermektedir. Ameliyat öncesinde en az 8 saat süre ile gıda tüketiminin durdurulması gerekir.

Annelik Estetiği Nasıl Uygulanır?

Aynı anda birçok operasyonun uygulanması şeklinde planlanan annelik estetiği operasyonun da süreç hangi tekniklerin kullanılacağı ve hangi operasyon türlerinin uygulanacağı belirlenerek ilerler ve zaman dilimi buna göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak 3-6 saatlik bir zaman dilimini kapsayan bu operasyon da öncelikle göğüs estetiği devreye girer. Bu estetik kısmında göğüslerde oluşan sönme gibi deformasyonlar meme büyütme ya da dikleştirme estetiği yardımı ile çözüme kavuşturulur.

Ya da tam tersi hamilelik sürecinde aşırı derecede göğüs büyümesi ve sarkması gözlemlenen ve bundan rahatsızlık duyan kadınlar için ise meme küçültme ya da dikleştirme tekniği kullanılır. Sonrasında hamilelik sürecinden büyük ölçüde etkilenen karın bölgesi için çözüm yollarına geçilir. Bu operasyonda da sezaryen olan doğumlar sonrasında oluşan dikiş izlerinin yok edilmesi, bölgede oluşan aşırı yağlanmanın sonlandırılması ve sarkmaların giderilerek sıkı bir karın elde edilmesi sağlanır. Devam eden annelik estetiği operasyonu sürecinde fazla yağlanmanın önüne geçilmesi ve vücuttaki yağ oranının azaltılması için liposakşın tekniği devreye sokulur. Son aşama ise eğer gerekiyorsa vajina estetiği olarak planlanır ve normal doğum sonrasında tahrip olan vajinanın dudak kısımlarında gerekli toparlama işlemleri yapılarak ilgili estetik ameliyatı sonlandırılır.

Annelik Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Ortalama 2 gün hastanede kalma sürecini beraberinde getiren annelik estetiği ameliyatı sonrasında sürecinin başladığı bu zaman diliminde hastaya gereken ilaç ve serum takviyeleri verilerek ağrıların önlenmesi sağlanır.

Annelik Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her ameliyat sürecinde olduğu gibi annelik estetiği ameliyatı sonrasında da iyileşme sürecini hızlandırmak adına dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almaktadır. Cerrahi operasyon içeren bu teknik sonrasında yaklaşık 2 aylık bir süre zarfında ağır uygulama içeren sporlardan kaçınılması gerekir. Ayrıca 1 ay süreli olarak sporcu korsesinin kullanılması gereklidir. Ameliyatın sonunda 3 haftalık bir süreç sonrasında egzersiz amaçlı yürüyüşler yapılmalıdır.

Vücut üzerinde annelik sürecinde deformasyona uğrayan tüm bölgelere aynı anda uygulanan estetik yöntemi sonrasında yapılacak olan pansumanların düzenli yaptırılmasına dikkat etmek gereklidir. İçeriğinde cerrahi tekniği barındıran bu estetik uygulamasında dikiş aldırma süreci yaşanmadığından dikişler için özel bir bakım gerekmemektedir. Bu sürecin ağrısız ve sorunsuz bir şekilde atlatılması için önerilen ilaç ve kremlerin düzenli olarak uygulanması oldukça büyük önem içermektedir.

Ameliyat ve İyileşme Süreci

Annelerin güzel bir görünüme sahip olması adına uygulanmakta olan anne estetiği belirli süreçleri de beraberinde getirmektedir. Ameliyat destekli uygulanan bu yöntem de iyileşme süreci oldukça büyük bir önem içermektedir. Bu süreç ortalama olarak 6 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Böylelikle büyük bir titizlikle uygulanan annelik estetiği operasyonundaki iyileşme süreci de oldukça kısa sürmektedir.