Ter bezlerinin zaman zaman aşırı derecede fazla miktarda çalışması sonrasında oluşan terleme çeşidine uygulanan tedavi tıp dilinde hiperhidroz tedavisi olarak adlandırılmaktadır.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi

İnsan vücudunun doğal yapısının devam edebilmesi adına mutlak suretle oluşması gereken bir olay olan terleme belirli sinirlerin düzenli çalışması sonucunda oluşmaktadır. Ancak istemsizce oluşan ve belirli bölgeleri tercih eden ve aşırılık içeren terleme olarak adlandırılan hiperhidroz tedavisi ise bir hastalık olarak adlandırılmakta olan bu terleme şekline uygulanmaktadır.

Kimi zaman obezite ya da alkolizm gibi hastalığa sahip olanlarda da sıklıkla görülmekte olan bu hastalık çeşidi birçok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Tedavi olanağı olan bu hastalık türü genellikle bölgesel olarak uygulanan tedavi seçenekleri ile çözüme kavuşturulmaktadır.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın herkeste görülebilen bu terleme hastalığı çoğunlukla 25 yaş aralığında başlamaktadır. Bu hastalığın tedavi sürecinde oldukça etkili olan zaman faktöründe en az 6 ay bölgesel terlemenin görülmesi gereklidir. Öncelikle ilaç desteği sağlanarak uygulanan tedavi sürecinde terlemenin azaltılması yoluna gidilir. Bu tedavi sonrasında botox olarak adlandırılan tedavi yöntemi uygulanır.

Aşırı Terleme Nedir?

Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan aşırı terleme hastalığı genellikle hormonal, nörolojik, enfeksiyonel sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman başka etkenlerle görülen kalp damar hastalıkları, solunum sisteminde görülen problemler, kullanılan ilaç yan etkileri ya da zehirlenmeye bağlı olarak da aşırı terleme ortaya çıkmaktadır.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Belirtileri Nelerdir?

Başlıca belirtiler ile anlaşılmakta olan hiperhidroz tedavisi öncelikli belirti hareketsizken belirli bölgelerde kendiliğinden görülen aşırı terleme oluşumunda oldukça etkilidir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Estetik bir sorun niteliği taşımakta olan hiperhidroz tedavisi sürecinde ilaçların bir etkisinin bulunmadığı durumlarda uygulanmakta olan botox ve iyontoforez yöntemleri yer almaktadır. Farklı bölgelerde tedavi olanaklı uygulanan bu yöntemlerin uygulama şekilleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Botox tedavisi el ve ayak terlemelerinin her ikisi içinde uygulanabilir. Ayrıca koltuk altında oluşan aşırı terlemelerde de etkisi büyük olan bu yöntemde terleme alanının tespiti için iyot testi adı verilen test uygulaması gerçekleştirilir. Bu tedavi sonrasında ortalama 2 hafta içerisinde terlemede gözle görülür bir azalma meydana gelir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Genellikle aşırı terlemenin sıklıkla görüldüğü koltuk altı, el ve avuç içleri, ayak tabanı ve baş, boyun kısımlarına hiperhidroz tedavisi uygulaması gerçekleştirilmektedir.

El ve Avuçlarda Aşırı Terleme Tedavisi

Kişilerin günlük yaşamını oldukça olumsuz yönde etkileyen hiperhidroz hastalığı alanında yer alan el ve avuç içi terlemeleri tedavi sürecinde terlemenin boyutu oldukça büyük önem içermektedir. Ancak terleme şiddeti büyük ise uygulanacak olan tedavi yöntemi bu alanda yıllardır kullanılabilir olan botox tekniğidir. Özellikle el ve avuç içi terlemelerinde başarılı sonuçlar veren bu uygulama hamilelik sürecinde olanlar, kas ya da sinir hastalığı ile mücadele edenler için uygulanabilir nitelikte değildir.

Koltuk Altında Aşırı Terleme Tedavisi

Kalıcı bir çözüm sağlamak adına koltuk altına bulunan sinirlerin ya da ter bezlerinin alınması tekniğinin yanı sıra daha kolay olan koltuk altına botoks enjekte edilmesi yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Ne Zaman Etki Eder?

Özellikle koltuk altı, ayak tabanı, el ve avuçlarda oluşan hiperhidroz tedavisi süreci etkisi anında bir etki göstermemektedir. Uygulamanın yapıldığı gün itibari ile en az 3 gün sonrasında etkisi hissedilmeye başlayan bu uygulamada en etkili görünüm 2 hafta sonunda görülür.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Kalıcı Mıdır?

İçeriğinde uzun süre kalıcılık özelliğini barındırmayan bu aşırı terleme tedavi yöntemlerindeki görülen etki en az 6 ay maksimum ise 8 ay olarak görülür. Bu sürecin aşılması sonrasında hasta yine hiperhidroz hastalığına maruz kalmaktadır. Tedavinin tekrarlanması gerekmektedir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Yan Etkileri Var Mı?

Kimi zamanlarda ilaç tedavisi ile de çözüm yolu bulunabilen hiperhidroz hastalığı sırasında kullanılan bu ilaçların bazı kişiler üzerinde yan etkileri görülebilmektedir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut içerisinde belirli gölgelerde artarak görülen terlemenin önlenmesi adına uygulanan tedavi süreci sonrasında ortalama 2 hafta gibi bir süreç içerisinde terleme azalarak devam etmektedir. Ancak bunun sürekliliğinin sağlanması adına dikkat gerektiren bazı hususlar bulunmaktadır. Bu süreçte kişinin tedavinin uygulandığı ilk gün sıcak su ile temastan kaçınması ve aşırı yorucu spor aktiviteleri tercih etmemesi önerilir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Fiyatları 2023

Günümüzde birçok sebebe bağlı olarak oluşan ve birçok kişinin ortak sorunu haline gelen aşırı terleme tedavisi fiyatlandırmaları da artan bu talep doğrultusunda uygulandığı alana göre çeşitlilik göstermektedir. Bu fiyat aralıklarının belirlenmesinde etkili olan konuların başında uygulanan tedavi yönteminin tercihi, uygulamanın yapılacak olduğu seans süreleri gibi hususlar yer almaktadır.