Meme Dikleştirme Uygulamaları

Kadınların günümüzde en fazla ihtiyaç duyduğu estetik türleri arasında yer alan meme dikleştirme memelerde zaman içerisinde oluşan sarkmaların düzeltilmesi amacı ile uygulanır.

Meme Dikleştirme

Cerrahi teknikler kullanılarak yapılan meme dikleştirme uygulaması sırasında meme kısmında bulunan sarkık yerlerden fazla cilt kısımları alınarak memeye istenen edilen görüntünün verilmesi sağlanır. Daha dik bir görünüm elde edilmesi amacıyla otoprotez tekniği dediğimiz yöntem kullanılarak normalde memenin alt kısmından çıkartılan meme dokusu kullanılır ve bir flep oluşturularak bu operasyon gerçekleştirilebilmektedir.

Bu estetik ameliyatının tercih nedenleri arasında memenin zamana yenik düşerek eski sert görünümünü yitirmesi, içindeki sıvının azalması ya da tamamen boşalması sonucunda oluşan sarkık görüntü, bu sarkıklığın etkisi ile aşağıya bakan meme ucu görüntüsü, memeler arasındaki doku farklılıkları gibi konular yer almaktadır.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme estetiği öncesinde meme kısmında yapılan fiziksel muayene sonrasında kişinin de talepleri doğrultusunda memenin nasıl bir şekilde yapılacağı ve bu yöntem sırasında hangi tekniklerin kullanılacağına karar verilir. Tamamlanan karar aşaması sonrasında meme kısmında oluşan sarkma dereceleri de operasyonun başlama süreci üzerinde oldukça etkilidir.

Meme kısmında oluşan sarkma ciddi derece de ise meme kısmında oluşan fazla derinin belirli cerrahi işlemler ile oradan çıkartılmasına, sonrasında ise meme dokusunun eski haline getirilebilmesi adına toparlama ve sıkılaştırma işleminin yapılması aşamaları ile devam edilmektedir. Bu aşamalar sonrasında eğer meme boyutunun büyütülmesi isteniyor ise meme bölgesine koyulan protez ile ilgili dikleştirme işlemi sonlandırılır.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Kadınların meme bölgelerinde oluşan sarkma gibi sorunlara çözüm odaklı olarak uygulanan meme dikleştirme operasyonu genellikle hamilelik süreci geçirmiş ve sonrasında emzirme döneminde meme dokusunda değişimler meydana gelerek küçülme ya da yumuşama görülen kişiler için uygulanabilir bir operasyon çeşididir. Ayrıca yaşlanmanın etkisi ile memede oluşan doku kaybına bağlı sarkmaları olan kişilerde de bu yöntem kullanılmaktadır.

Meme Dikleştirme Öncesi

İçeriğinde cerrahi teknikleri barındıran meme dikleştirme operasyonu öncesinde her ameliyat sürecinde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ye almaktadır. Ameliyatın şekillenmesinde oldukça büyük bir öneme sahip olan bu süreçte doktor tarafından kişinin istek ve talepleri dikkatlice dinlenerek operasyona bu şekilde yön verilmesi gerekmektedir.

Bu süreçte uygulanacak olan yöntemler ve riskleri kişi ile detaylı bir şekilde paylaşılmaktadır. Ayrıca kişide var olan başka hastalıklar hakkında doktorumuz bilgilendirilmeli ve hastalıkların çözümü için kullanılan ilaç listesi sunulmalıdır. Bu ilaçlar arasında aspirin gibi ya da ağrı kesici özellik taşıyan kan sulandırıcı ilaçların kullanımının bırakılması gerekir. Sigara ve alkol tüketiminin de bırakılması bu süreç öncesi gereklidir. Hastanın yaşına bağlı olarak mamografi yada meme ultrasonografisi de başarılı bir ameliyat için olmazsa olmaz niteliktedir.

Meme Dikleştirme Sonrası

Ameliyat sonrasındaki bir kaç gün öksürük ya da nefes alma sırasında küçük ağrılar görülür. Ağrı kesiciler yardımı ile kolaylıkla geçirilen bu süreç sırasında kolların fazla hareket ettirilmemesi de bu ağrıların sonlanmasına destek olmaktadır.

Meme kısımlarının üzerine koyulan sargı özelliği taşıyan ürünler yardımı ile iyileşme sürecine yönlendirilen bu ameliyatta meme kısmından gelecek olan kan akışının dışarı atılmaması adına tıp diline dren adı verilen ince tüpler meme yanlarına yerleştirilir. bir şekilde görevini tamamlaması için ilk 3 gün boyunca hastanın oturuş şekilde istirahat etmesi gerekir. Dikiş sırasında vücudun kendi kendine eritebilme özelliğine sahip olduğu dikişlerin kullanılması bu sürecin daha kolay atlatılmasını sağlar. Bu süreç sonunda tam anlamıyla iyileşmenin sağlanabilmesi adına 6 haftalık bir süre zarfında toparlayıcı özellik içeren sutyen kullanımı gerekir.

Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra Emzirilebilir Mi?

Meme bölgesinde oluşan meme dikleştirme operasyonu sonrasında tekrar emzirme işleminin sağlanabilmesi adına meme bezi, süt kanalları ve meme başı üçlüsü arasındaki yapısal ilişkinin bozulmaması gereklidir. Estetik bir görünümün elde edilebilmesi adına uygulanan bu operasyon sırasında bu üç alana da herhangi bir zarar verilmemesi emzirmenin bu süreç sonrasında da devam edebilmesine olanak sağlamaktadır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir Mi?

Kadınların estetik görünümünde büyük önem taşıyan meme bölgesi üzerinde uygulanan bir estetik türü olan dikleştirme estetiği sonrasında sert ve dik bir görünüm elde eden meme bölgeleri zaman içerisinde belirli etkenlere bağlı olarak tekrara yumuşama ve şekillerinde bozulma gibi etkenlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında oluşan gebelik,  fazla kilo alımı ya da verilmesi gibi hususlar sonucunda meme bölgelerinde yeniden sarkma görülebilmektedir.

Meme Kaldırma Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Geçirir Mi?

Ameliyat sırasında meme kısımlarında görülen çatlak görünümün kaldırılması pek mümkün olmamaktadır. Memelerin yan kısımlarında ya da üst kısımlarında belirli sebeplerle oluşan çatlaklar bu dikleştirme ameliyatı sonrasında bir düzeltme göstermez. Bu süreçte yalnızca meme başının alt kısmında yer alan derilerin buldukları yerden çıkartılması sağlanır.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Memede Kalacak İzler Rahatsız Edici Midir?

Meme yapısına etki etmeden uygulanmakta olan meme dikleştirme ameliyatı sonrasında iz görünümü öncelikle kırmızı renkte ortaya çıkmaktadır. Sonrasında eflatun ya da pembe renk görünümünü alan bu izler ortalama 12 aylık bir süreç diliminde tamamen solmaktadır. Belli belirsiz bir hal alan iz süreci kişiye herhangi bir rahatsızlık vermemektedir.

Meme Dikleştirme Fiyatları 2023

Estetiğin her alanında olduğu gibi memelerde uygulanan dikleştirme operasyonunda da belirli fiyat kriterleri yer almaktadır. Öncelikle memelerin yapısı, uygulanacak olan işlem çeşitliliği, kullanılacak olan malzeme kalitesi gibi birçok detayın doğrudan etkili olduğu meme dikleştirme fiyatları kesin bir netlik içermemektedir.