Yanak cerrahisi olarak adlandırılmakta olan bişektomi estetik cerrahi uygulamaları arasında cinsiyet ayrımı yapılmaksızın uygulanan yöntemlerdendir.

Bişektomi Nedir?

İnce bir yüz hattı isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bu teknik yüz bölgesinde yer alan yuvarlak görünümü ortadan kaldırmaktadır.

Bişektomi Kimlere Yaptırabilir?

Yüz yapısının da etkili olduğu kişi tercihinde yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kişiler bişektomi estetiği için uygunluk içermektedir. Yaş aralığı olarak 18 yaşı baz alan bu teknik erkek ve kadınlarda uygulanabilmektedir. Aşırı kilo sorunu yaşayan kişiler ile 46 yaşını aşmış kişiler bu uygulama için belirlenen kriterleri desteklememektedir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapılacağı alana enjekte edilen lokal anestezi ile uygulanan bu yöntem de öncelikle detaylı bir ağız temizliğinin yapılması gerekir. Enfeksiyon riskini azaltan bu ağız temizliği sonrasında yanakların iç kısımlarında yer alan yağ torbalarının kenarından yapılan küçük kesiler yardımı ile operasyona start verilmektedir.

Yağ torbalarının bulunduğu alandan çıkartılması sonrasında uygulamanın yapıldığı kesi alanına dikiş atılma işlemine geçilir. Anestezinin uygulanması da beraberinde toplam da 30 dakika gibi bir zaman dilimini kapsayan bu uygulama sonrasında hastanın birkaç saatlik müşahede altında tutulması sonrasında hasta taburcu edilir.

Bişektomi Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yanaklar için estetik bir görünüme atılan adım olarak nitelendirilen bişektomi yönteminin başarılı bir sonuç vermesi adına öncesinde uygulanması gereken belli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar arasında öncelikle ameliyat sürecinde herhangi bir komplikasyonun önlenmesi açısından kişilerin kan sulandırıcı nitelik taşıyan ilaç tüketimlerini bırakması talep edilir. Bunun yanı sıra sigara tüketiminin de durdurulması gereklidir. Eğer bu uygulamayı talep eden kişinin başka bir sağlık sorunu bulunuyor ise bu sorunu ve çözümü için kullandığı ilaç listesini işlem öncesinde doktorumuz ile paylaşması da oldukça önem içermektedir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu estetik ameliyat süreci sonrasında beklenen iyileşme süreci kişilere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu süreç sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden kişinin ilk 3 gün boyunca yumuşak kategorisine giren besinleri ve soğuk içecekleri tüketmesi gerektiğidir.

Bişektominin Avantajları Nelerdir?

Yüz bölgesi odaklı bir estetik türü olan bişektomi estetiği yüzün olduğundan daha uzun ve daha ince bir yapıda olmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca yüz bölgesi üzerinde yer alan yuvarlanmış görüntüyü de doğrudan ortadan kaldıran bu teknik yüze daha güzel ve estetik bir görünüm sağlar. Ayakta tedavi süreci gerektiren bu uygulama bu yönü ile de oldukça büyük avantajlara sahiptir. Ayrıca uygulamanın oldukça kolay yöntemleri içerisinde barındırarak yapılması da var olan bu avantajlara ek olarak ortaya çıkmaktadır.

Bişektomi Ameliyatı Sonuçları

Genellikle başarı odaklı sonuçların ortaya çıktığı bişektomi uygulaması sonrası hasta kısa sürede günlük rutin hayatına geri dönüş sağlayabilmektedir. Bu süreçte kişinin yüz bölgesi ve ameliyat yeri ile ilgili bir enfeksiyona maruz kalması sonucunda verilen antibiyotikler ile enfeksiyon kısa zamanda kontrol altına alınmaktadır. Yanakların daha güzel bir görünüme kavuşması adına uygulanan bu ameliyat sonrasında en az 2 saatlik süre zarfında basınçlı bandaj adı verilen materyalin içerisinde kalınması gereklidir.

Hollywood Yanağı Esteteği, Bişektomi Ameliyatıyla mı Yapılır?

Yanak bölgesinde oluşan yağlanmaların ortadan kaldırılmasına yarayan bir estetik türü olarak bilinen bişektomi estetiği günümüzde Hollywood yanağı uygulaması ile oldukça büyük ün salmıştır. Ünlülerin bile ilgi odağı olan bu uygulama yüz bölgesinin belirli alanlarında fazlalaşan yağ bölgelerinin oluştuğu durumlarda yapılmaktadır. Çıkarılan bu yağ dokusu yüz görünümünü kısa bir zaman dilimine değiştirmekte ve estetik bir görünüm sağlanmasına olanak sağlamaktadır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Risk Faktörleri

Yüz güzelliğini gözler önüne seren en önemli bölgeler arasında yer alan yanak bölgesine uygulanan estetik cerrahi yöntemi olarak bilinen bişektomi tekniği de belirli yan etkilere sahiptir. Her cerrahi işlem sürecinde kısmen görülen bu yan etkiler arasında yer alan kanama riski, enfeksiyon riski, kesi alanlarının iyileşme sürecinin uzaması, uyuşma, şişlik ve morarma, içerisinde sıvı birikimi gibi etkiler bu teknik uygulandıktan sonra da ortaya çıkabilmektedir.

Bişektominin Zararları Var Mı?

Yalnızca yanak bölgesi odaklı uygulanan bir estetik cerrahi uygulaması olarak bilinen bişektomi diğer bölgelere ya da vücut üzerinde herhangi bir noktada hiçbir zarara yol açmamaktadır.

Bişektomi Fiyatları

Estetiğin her alanında yapılan firma ya da uygulama tercihlerinde oldukça büyük bir etken olarak görülen fiyatlandırmalar özellikle yıllara göre sıklıkla değişkenlik göstermektedir. Bu fiyat etiketlerindeki dalgalanmaları etkileyen başka konular arasında uygulamanın sebebi, uygulanacak olduğu bölgenin boyutu, uygulama sırasında tercih edilecek olan anestezi yöntemi, hangi yıl bazında uygulandığı gibi konular da büyük etki göstermektedir. Ayrıca bu süreçte doktor tercihi de fiyat etiketine direk olarak etki eden bir hususudur.