Meme Küçültme Estetikleri

Kadınlar için estetik kaygıların en başında yer alan meme bölgesinde belirli sebeplere bağlı olarak oluşan sorunlardan biri olarak bilinen büyük ya da sarkık meme yapısı için uygulanan meme küçültme bu bölgenin estetik görünümüne kavuşması adına oldukça etkilidir.

Meme Küçültme

Meme kısımlarının normal ölçülerden ciddi oranda büyük olması buna bağlı olarak sarkık bir görünüme sahip olması gibi sorunlar için uygulanan çözüm yollarından biri olan meme küçültme cerrahi yöntemler kullanılarak uygulanan bir tekniktir.  Memelerin aşırı derecede büyümesi ile birlikte kişide görülen sırt, omuz ağrıları, memenin alt kısmında oluşan yaraların da iyileştirme sürecinde bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde reduction mammaplasty olarak adlandırılmakta olan memelerin küçültülmesi adına uygulanan ameliyat memelerin boyut ölçümlerine göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak 1,5 ile 3 saatlik bir süreci kapsayan bu ameliyat da farklı birçok teknik kullanılmaktadır. Kişilerin ne ölçülerde meme istediğinden, memelerin yapısal durumuna kadar değişkenlik gösteren bu uygulama da ters t veya lolipop kesi yöntemleri en sık kullanılan yöntemlerdendir.

Deri ya da meme ucu odaklı olarak uygulanan bu ameliyat yöntemi 18 yaş aralığını aşmış kişilere uygulanmaktadır. Hormonların ve memedeki dokunun tamamının gelişimini tamamlaması gereken bu ameliyat süreci genel anestezi eşliğinde uygulanır. Farklı teknikler desteği ile uygulanan meme küçültme ameliyatında teknik tercihi memelerin boyutlarına, meme başının durduğu yöne, memelerin yapısına göre çeşitlenmektedir. Tercih edilen lolipop kesi yönteminde meme ucunda yer alan çevre alanı dairesel şekilde kesilerek meme ve fazlalık olarak oluşan cilt yapısının bulunduğu yerden alınması sağlanır.  Ters T tekniğinde ise meme bölgesinin alt kısmı çevresinden T şeklinde bir kesi açılması ile sağlanır. Fazla olan memelerdeki doku ve cilt dokusu alınması sonrasında işlem tamamlanır.

Meme Küçültme Yöntemleri

Estetik cerrahide önemli bir adım olarak bilinen meme küçültme operasyonları iki farklı yöntem yolu ile yapılmaktadır. Ters T ve vertikal skar yöntemi olarak adlandırılan bu tekniklerin uygulanması birbiri arasında farklılıklar içermektedir. Vertikal skar (Lolipop) tekniğinde meme ucu ve vertial pilar hattıu kesisi tercih edilirken ters T tekniğinde memenin alt bölgeside hedef alınarak operasyonun tamamlanması hedeflenmektedir. Her iki tekniğinde başarı oranının oldukça yüksektir.

Meme Küçültme Öncesi

Ameliyat öncesi süreçte kişide oluşan merakın ve kaygının giderilmesi amacı ile uzman doktorlarımız hastayı süreç ile ilgili bilgilendirmektedir. Bu süre de sorulan sorular arasında aile geçmişinde meme kaynaklı bir hastalık türü geçerliliği geçirilmediği büyük önem taşır. Ayrıca cerrahi tekniklerle uygulanan bu yöntem öncesinde kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ile iyileşme sürecini olumsuz yönlerde etkileyen sigara ve alkol tüketiminin belirli bir zaman öncesinde bırakılması gerekmektedir.

Yalnızca estetik görünüm adına ihtiyaç duyulmayan bu estetik türünde kimi zaman sağlık sebepleri ile uygulanabilmektedir. Bu süreçte hamilelik planlayan kişilerin bu karar aşamasını geciktirmesi gereklidir. Süt kanalları üzerinde kimi zaman tahribata yol açan bu operasyon türü bu nedenle hamilelik planlanan durumlarda önerilmemektedir.

Meme Küçültme Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi meme küçültme operasyonu da belirli riskleri bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle ameliyat sonrasında görülen bu risk türleri arasında ilk sırada enfeksiyon ya da bazı durumlarda kanama riski gelmektedir. Meme başında oluşan duyu kısmı bu operasyon türünden olumsuz olarak etkilenebilir. Emzirme süreci içerisinde olan kişiler için süt verme potansiyelinin yarı yarıya azalması gibi bir risk de bu ameliyat süreci içerisinde yer alır.

Meme Küçültme Sonrası İz Kalır Mı?

Her cerrahi operasyon sürecinde olduğu gibi kesi tekniği ile uygulanan meme küçültme ameliyatlarında da iz kalması olasıdır. Genellikle ameliyat sonrasında ilk iki haftalık süreç atlatıldıktan sonra dikişlerin altından çıkan izlerin yok azaltılması adına özel jel ve kremlerin kullanılması sağlanır.

Meme Küçültme Sonrası

Meme küçültme estetiği sonrasında hastanın ortalama 1 günlük süre zarfında hastanede gözetim altında tutulması gereklidir. Kan akışının dışarı taşmaması adına takılan dren’in uygun bir şekilde çıkartılması ve pansumanın yapılması sonrasında hastanın tabucu işlemleri sağlanır.

Uzman doktor tarafından belirlenen tarihlerde kontrole gelinmesi gerekmektedir. Yine doktor tarafından iyileşme sürecinin hızlandırılması adına mutlak suretle kullanılması gereken özel sutyen ile bir haftalık süreç de istirahat söz konusudur. İlgili ameliyat sürecinin başarılı bir sonucu beraberinde getirmesi için bu sürecin çok dikkatli geçirilmesi gereklidir.

Meme Küçültme Sonrası Çok Ağrı Olur Mu?

İçeriğinde cerrahi teknikleri barındırmakta olan estetik operasyonu sonrasında dikiş odaklı yöntemler tercih edildiği için küçük derecede ağrı ve sızlamalar görülmektedir. Zaman içerisinde kendiliğinden iyileşme gösteren bu ağrıların şiddetlenmemesi adına uzman doktorumuz tarafından önerilen ağrı kesici ilaçların düzenli aralıklarla kullanımının sağlanması gereklidir.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur Mu?

Son yıllarda sürekli artarak görülmekte olan meme kanseri özellikle bayanlar için oldukça olumsuzluk içeren bir hastalık türüdür. Meme kısımlarında uygulanan estetik operasyonlardan biri olarak bilinen meme küçültme operasyonu sürecinde kanser gelişimine yol açacak bir zarar verilmemektedir. Ancak aile genlerinde meme kanseri geçirmiş olan kişiler için ve 40 yaş üzeri kadın hastalar için bu operasyon öncesinde tanı konulması adına mamografi istenilmektedir.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Memelerin estetik açıdan istenilen görünüme ulaşması adına uygulanmakta olan meme küçültme cerrahi estetik yöntemi sonrasında 3 ile 7 gün süre aralığında evde istirahat edilmesi gereklidir. Operasyon sonrasında önerilen ağrı kesici ve antibiyotik özelliğe sahip ilaçların kullanımı oldukça rahatlatıcı bir etki sağlamaktadır.

Ortalama 4 haftalık süreçte ağır yük ve ağır aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir. Bu ameliyat sonrasında meme dokusunda oluşan ödem ve şiş içeren görünüm 4 haftalık süreç içerisinde azalma gösterir. Bu ameliyat süreci sonrasında memelerdeki yeni görünümün sağlanabilmesi adına ortalama 1 yıl sürmektedir. Bu ameliyata ait iyileşme sürecinin oldukça hızlı bir zaman dilimi içermesi için sigara ve alkol tüketiminin bırakılması gereklidir.

Meme Küçültme Fiyatları 2023

Estetik yöntemlerin tamamında oldukça büyük etki sahibi olan fiyat etiketi bu operasyon türünde de kendini göstermektedir. Operasyon sırasında uygulanacak olan tekniklerin, kullanılacak olan cihazların, uzman doktor tercihinin ve uygulamanın yapılacağı alana ait koşulların büyük oranda etkili olduğu meme küçültme operasyonu fiyatları tüm bu konular ile ele alınarak değişkenlik göstermektedir.