Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir?

Otoplasti ismiyle bilinen kulak estetiği işlemi uzman klinik ortamımızda rahatlıkla gerçekleştirdiğimiz işlemlerden sadece birisidir. Rahatsız etmeden, konfor alanına zarar vermeden ve kaliteli bir şekilde uyguladığımız bu işlemde kulak bozukluğu olanlar artık bozuklukla yaşamak zorunda değildir. Kepçe kulak sorununa sahip olanlar, kulakları çok arkada kalanlar ya da kulak uçları öne doğru eğri olanlar ve özellikle de kulak memesinde sorun yaşayanlar için kulak estetiği oldukça önemli bir estetik ameliyat türüdür.

İşlem öncesinde ve sonrasında hastalarımıza gerekli tüm bilgilendirmeleri atlamadan ve kesintiye uğratmadan yapıyoruz. Kulak kemiklerinde problem olduğunda kalıcı dikişler atarak bu problemleri ortadan kaldırıyor ve çok daha sağlıklı, hoş görünen kulak yapılarına sahip olmanıza olanak sağlıyoruz. Genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapmakta olduğumuz bu işlem otoplasti adıyla da bilinir ve oldukça ciddi bir işlemdir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Nasıl Yapılır?

Bazen iki kulak birbiriyle eşit orantılara sahip olmaz. Doğuştan gelen ya da sonradan bir kaza sonucu elde edilen faktörlere bağlı olarak kulakların yapısında büyüme, küçülme ya da sarkmalar meydana gelebilir. Bu tür bozukluklar kişisel olarak estetik olmayan görünümlere de yol açar ve hastada psikolojik ve fiziksel rahatsızlık uyandırmaya başlar.

Hem sağlıklı kulak yapısına sahip olmak hem de estetik açıdan güzel bir görünüme sahip olmak için kulak estetiği yapıyoruz. Lavien Estetik merkezimizde yaptığımız estetik operasyondan başarılı sonuçlar elde etmek herkesi bir hayli memnun ediyor. Kulakların yüz hatları ile uyumlu görünmesi ve kepçe kulak formundan kurtulması hastalarımızın en çok istediği durumlardan birisidir. Bu nedenle küçük yaş gruplarında da görülen tüm eksiklikleri gidermek amacıyla otoplastiye devam ediyoruz.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Kimlere Uygundur?

Her yaş grubu için uygun olan kulak estetiği işlemimizin neden her yaş grubuna uygun olduğu merak edilir. Genellikle estetik işlemler için 18 yaşını doldurma kriteri vardır. Ancak bu otoplasti işleminde böyle bir kriter yoktur. Küçük yaşlardan itibaren kulak yapısı şekillenir ve ileride nasıl bir görünüme kavuşacağı net bir şekilde görülür.

Kötü görünümleri uzun yıllar boyunca taşımak istemeyen herkes için uygun bir işlemdir. Ancak kulaklarda kopma, kulak uçlarında delinme gibi çok ciddi hasarları bulunanlar için bu işlem uygun olmaz. Ancak ve ancak ciddi operasyonlar sonrasında mini hasarları bulunan ve bir an önce kurtulmak isteyenlere de uygulanabilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Kaç Yaşında Yapılır?

Kulak gelişimi kemik, kas ve kıkırdak olarak bir bütün halinde ele alındığında tam olarak 7 yaşında tamamlanmaya başlar. Bazı kişilerde bu yaş kriteri 8-9 yaşlarını da bulabilir ancak burada endişelenilmesi gereken bir durum söz konusu değildir. Genel olarak 6 yaşında tamamlanan kulak gelişimine bağlı olarak kulak yamukluğu, asimetrik görünüm ve kepçe kulak görünümü de bu yaşlarda kendisini göstermeye başlar.

Bu görüntülere bağlı olarak erken yaşlarda da kulak estetiği yapılabilir. Bu estetik operasyon için diğer estetik işlemlerimizde olduğu gibi 18 yaşını doldurmak zorunlu değildir. Kulak gelişimi erken yaşta başlayıp tamamlandığı için uzun süre estetik için beklemeye gerek kalmaz. 6 yaşından itibaren kulakta deformasyon oluşan ve buna bağlı olarak estetiğe ihtiyaç duyan herkese otoplasti uyguluyoruz. Tamamen kulak boyutlarına, kulak gelişimine ve kulağın ihtiyacı olan görünüme göre işlem yapıyoruz. Yaş grubuna bağlı olarak dikkat ettiğimiz en önemli nokta anestezi tercihidir. Erken yaş gruplarında korku ve endişe daha fazla olduğundan genel anestezi tercih edilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm estetik işlemlerden önceki gibi kulak estetiği öncesinde de dikkat edilmesi gerekenler bilinmek zorundadır. Kulak yapısında sonradan kalıcı bir bozukluğa yol açmamak ve gerçek anlamıyla kalıcı bir güzellik elde etmek için bu işlem öncesinde beslenme en önemli aşamalardan birisidir. Beslenmeye düzenli ve dengeli bir şekilde devam edilmelidir. Hiçbir bölüm atlanmamalıdır.

Kulaklara farklı işlemler yapılmamalıdır. Operasyon öncesinde kulak deldirme, kıkırdak deldirme gibi eylemlere yer verilmemelidir. Hangi bölge olursa olsun estetik işlemlerden önce vücut fiziksel olarak güçlü bir hale getirilmelidir. Aksi takdirde işlem esnasında risk her zaman daha fazla olur.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Sonrası İyileşme Süreci

Operasyon biter bitmez iyileşme sürecine geçiş yapılır. Bu süreçte kulak estetiği olduğunuz anlaşılır. Çünkü pansuman bandajları henüz kulaklarda sarılıdır. Saçları uzun olanlar bu kısımları elbette doğal bir şekilde kapatabilirler. Saçları kısa olanlar ise fular ve şapka gibi aksesuarlar kullanarak durumdan kurtulabilirler. İyileşme süreci temel olarak 10-15 günlük bir süreçtir. Bu süreçte normal hayatınıza ve iş hayatınıza dönebilirsiniz. İşlemden sonra kulaklarda hafif ağrılar ve kaşıntılar meydana gelebilir.

Doktorun belirttiği süre boyunca kulakların su ile temas etmemesi gerekiyor. Çok sıcak ve çok soğuk ortamlardan uzak durulması gerekiyor. Kulakların terletecek bir eylemden uzak durulması gerekiyor. Kulak zarına ve iç kısımda bulunan kristallere müdahale edilmemesi gerekiyor. Yaptığımız bu işlem genel olarak yüzeyseldir ancak kulak kristaller çok hassas bir bölge olduğundan kulak için kaşınmamalıdır. Özellikle de iyileşme sürecinde hiçbir şekilde kulak temizliği yapılmamalıdır.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Operasyonları Nasıl Gerçekleştirilir?

Kepçe kulak görüntüsünü ya da diğer kulak deformasyonları düzeltmek amacıyla yaptığımız kulak estetiği, alanında uzman doktorlarımız tarafından profesyonel bir şekilde hayata geçiriliyor. Gerekli tüm ölçüler kulak çevresi de dikkate alınarak alındıktan ve çizimler yapıldıktan sonra yaş grubuna uygun anestezi türü seçiliyor.

Anestezi etki etmeye başlayınca artık işleme geçiş yapılıyor. Uyguladığımız operasyon sonrasında ve özel olarak atılan estetik dikişler kulakların görünen kısımlarında hiçbir kesik izi görünmez. Kulakların en arka kısmında kalan izler ise 12 aya kadar tamamen kaybolur. Var olan izler ise saçlarla ya da şapka tarzı ürünlerle kapatılabilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti)İşlemi Ne İçerir?

Kulak deformasyonlarını düzeltme amacıyla yaptığımız kulak estetiği kulaklara dair tüm işlemleri içerisinde barındırıyor. Hem uygulama kolaylığı hem de konfor kolaylığı sunan bir işlemdir. Bu nedenle kulakta sadece kepçe kulak formuna yönelik değil her türlü soruna karşı önlem aldığımız teknikleri içeriyor.

Kulaklar bakıldığı zaman saçların arkasında kalıyor gibi bir izlenimi olsa da aslında oldukça ön planda olan ve zamanla saklanamayan organlardır. Simetrik görüntüye sahip olmaları oldukça önemlidir. Simetriği yakalamak, ucundan tepeye kadar meydana gelen her türlü sorunu ortadan kaldırmak için kulaklarınıza estetik yapmaya hazırız. Çekinmeden ve tereddüt etmeden kliniğimizden bilgi alabilirsiniz.

Kulak Estetiği Fiyatları 2023

Uygun fiyatlarla yaptığımız estetik işlemler hastalarımızı her zaman daha fazla memnun etmektedir. Bizler de bu hususta her zaman öncelikle ihtiyaçları düşünmekteyiz. Hastalarımızın bir an önce kulak sorunlarına veda etmesi için fiyatlarımızı uygun tutmaktan yanayız. Kulak estetiği olmak için gün sayan ya da henüz karar veremeyen tüm hastalarımızı görüşme için kliniğimize bekliyoruz.