Erkeklerde meme dokusunun hacminin artması olarak nitlendirilen jinekomasti  her iki memede yada tek bir memede ortaya çıkabilmektedir.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde görülmekte olan jinekomasti östrojen ve testosteron gibi hormonların belirli etkenlerden etkilenmesi sebebi ile dengesizlik oluşturması ve meme dokusunu etki altına alarak bu dokuda oluşan büyüme olarak adlandırılmaktadır.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Hormonların belirli zamanlarda kendiliğinden değişikliğe uğraması, farklı ilaç kullanımları, uyuşturucu ve alkol içeren madde tüketimleri, başka sağlık sebeplerinden kaynaklanan ve bu sorunu beraberinde getiren komplikasyonlar, takviye amaçlı kullanılan bazı bitkisel ürün ve ilaçların kullanımı da bu sorunun ortaya çıkma nedenleri arasında yer almaktadır.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

Özellikle başka hastalıklar ile de mücadele eden kişileri sıklıkla risk altına alan bu hastalık çeşidinde böbrek rahatsızlığı ile mücadele edenler başta olmak üzere karaciğer sorunu yaşayan kişilerde bu risk gurubu altındadır.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti bazı semptomları içerisinde barındırarak görülmektedir. Öncelikle meme dokusu kısmında oluşan hassasiyet ve meme dokusu kısmında görülen şişme, ağrı belirtiler görülmektedir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman doktorumuz tarafından fiziksel muayenenin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu süreçte doktorun hasta ile yaptığı görüşmede kişinin genetiğinde oluşan sağlık sorunlarının belirlenmesi gerekir. Bu süreçte meme dokusundaki tüm detaylar dikkatlice incelenir. Bu teşhisin koyulma sürecinde kan testleri ve ultrason taramaları gibi tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Jinekomasti de Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Erkeklerin meme dokusunda oluşan hastalık türü olarak adlandırılan jinekomasti hastalığı belirli yöntemler kullanılarak tedavi edilebilmektedir.

Uygulanan tedavi sürecinde ilaç ya da ameliyat gibi teknikler gerekmektedir. Bu cerrahi teknikler arasında kullanılan liposuction ve cerrahi jinekomasti teknikleri merkezimizde yer almaktadır. Bu teknikler arasında yer alan liposuction tekniği yağ emme olarak bilinir ve meme içerisinde bulunan yağ kısmının alınması ancak meme bezindeki dokuya değinilmemesi şeklinde gerçekleşir.

Jinekomasti Ameliyatı

Kalıcı bir çözümü içerisinde barındıran bu ameliyat türünde hangi tekniklerin uygulanacağı bu hastalığın çeşidine göre belirlenir. Meme bezinde yumuşak bir yapı görülen hastalık üründe liposuction yöntemi kullanılırken, sert ve büyük ölçüde görülen hastalık çeşidi için meme dokusunun çıkartılması tekniği uygulanır. Cerrahi alanda uygulanan bu tekniklerde genel anestezi kullanımı gerçekleştirilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Erkekler için ciddi bir sorun teşkil eden hormon desteği kaynaklı bir hastalık türü olan jinekomasti tedavi sürecinde uygulanan ameliyat sonrasında hastalar 6 hafta korse kullanımı gerektirir. Ağır şekilde uygulanan spor aktivitelerinden 1 ay kaçınmak, kol ve omuz alanlarının fazla hareket ettirilmemesi gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. 3. gün sonrasında hastanın günlük yaşamına kolaylıkla geri dönüş işlemi sağlanabilir.

Jinekomasti Fiyatları

Günümüzde oldukça etkili bir hastalık çeşidi olarak bilinen erkek hormon hastalığı fiyatları genellikle hastalığın şiddetine, tedavi yöntemine, tedavinin uygulanacağı alanın koşullarına göre çeşitlenmektedir. Estetik cerrahi alanında yer alan bu hastalık sürecinin tedavi aşamasının da bu alanda yapılması ilgili hastalığın fiyat etiketi üzerinde de oldukça büyük etkilere sahiptir.

Jinekomasti Ameliyatsız Geçer Mi?

Hormonlar kaynaklı bir hastalık türü olarak bilinen jinekomasti hastalığının aşamalarına göre çeşitlenen tedavi seçenekleri bulunurken bunun yanı sıra kendiliğinden geçen türleri de yer almaktadır.

Jinekomasti İlerler Mi?

Başlangıç aşamasının fark edilmemesi sonucunda ilerleme olanağı bulunan bir hastalık çeşidi olan hormon değişimi tedavi edilmediği takdirde kimi durumlarda ilerlemeye yol açmaktadır.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Estetik görünümü de derinden etkileyen bu hormon dengesizliği hastalığı meme bölgesindeki büyümeyi de beraberinde getirmektedir. Bu sürecin olumsuz sonuçlar doğurmaması adına en kısa süre altında tedavi yönteminin belirlenmesi ve tedaviye başlanması gereklidir. Tedavinin aksatıldığı ya da hiç başlanmadığı durumlarda meme büyümesindeki artış gözle görülür büyüklüğe kadar erişebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Devlet Karşılıyor Mu?

Estetik kategorisine giren bir ameliyat türü olarak bilinen hormonel ameliyat süreci bu kategori aralığında yer aldığından devlet tarafından ücret karşılaması yapılmamaktadır. Bu hastalığın tedavi sürecinde kullanılan lazer ya da vaser gibi teknolojik cihazların yalnızca özel kuruluşlarda bulunuyor olması da devletin jinekomasti tedavisi türünde hiç bir etkisinin olmadığını açıkça göstermektedir.