Vücut üzerinde belirli bölgelerde oluşan fazla yağlanmanın önüne geçilebilmesi adına uygulanan liposuction yöntemi, vücudun istenilen şekle sahip olmasında oldukça büyük bir rol oynamaktadır. İnsan vücudunun belirli bölgelerinde özellikle fazla kilo alımı sonrasında oluşan fazla yağlanmaların ortadan kaldırılması adına oldukça başarılı bir çözüm yolu olarak bilinen liposuction tekniği yağ dokusunun vücut üzerinden  uzaklaşmasına olanak sağlar.

Liposuction Nedir?

Cerrahi yöntemler yardımı ile uygulanan bu teknik, halk dilinde genellikle yağ aldırma operasyonu olarak adlandırılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar kendini geliştirerek gelen bir estetik yöntemi olan bu teknik ile akışkan bir hal alan yağ dokularının kolay adımlar ile vücuttan alınması sağlanır. Zayıflama yöntemi olmayan bu teknik yalnızca bölgesel olarak uygulanmakta ve bölgesel bazlı bir incelme olanağı sunmaktadır.

Liposuction Ameliyatı

Farklı teknikler kullanılarak uygulanabilir olan liposuction yönteminde en bilinen yöntem klasik olandır. Bu yöntem sırasında fazla yağ dokusu bulunan bölge üzerinde inceltme işleminin uygulanabilmesi adına ortalama 2 mm’lik küçük kesiler açılmakta ve sertleşmiş yağ alanları parçalanarakkanüller yardımı ile vücuttan dışarı çekilmektedir. Ultrasonik, lazer yardımlı ve güç yardımlı liposakşın tekniklerini operasyonlarımızda kullanmaktayız. Özellikle ultrasonik ve lazer liposakşın tekniklerinde ciltte bir miktar sıkılaşma sağlayarak gevşek dokuların daha estetik bir görünüm kazanması sağlanabilmektedir.

Liposuction Öncesi

Bu süreç öncesinde operasyonun başarılı olarak sonlandırılması adına öncesinde sigara tüketiminin bırakılması gereklidir. Operasyondan en az bir hafta öncesinde başka hastalıklar adına kullanılan kan sulandırıcı özellik taşıyan tüm ilaçların bırakılması esastır.

Liposuction İçin Kimler Uygundur?

Cerrahi tekniklerin tümünde yer alan uygulanabilir kişi kriterleri bu yağ aldırma tekniği içinde geçerliliğini korumaktadır.  Sağlık problemi olmayan, vucut kitle endeksi 32’nin altında olan, hamilelik ya da emzirme süreci içerisinde bulunmayan kişiler için eşit şartlarda uygulanabilir olan bir estetik yöntemidir.Ancak bu süreçte kalp yetmezliği şeker hastalığı, gibi sağlık problemleri ile mücadele halinde olanların fazla yağlarından kurtulmak adına tercih ettiği bu yöntem öncesinde yöntemin uygulanabilirliğini denetleyici bazı testlerden geçmeleri gereklidir. Ancak bu testlerin olumlu sonuç vermesi durumunda ilgili yöntem bu kişiler için uygulanabilir hale gelir.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Gelenekselleşmiş bir yağ aldırma tekniği olarak bilinen liposuction uygulaması genellikle yağ dokusunun fazlaca biriktiği kalça, basen, karın, bel ya da diz içi gibi bölgeler için kullanılmaktadır. Özellikle inatçı yağ bağlayan bu alanlarda oluşan yağlanmalar uzun süre yapılan spor ya da diyet gibi aktivitelerden etkilenmemekte ve estetik açıdan kötü bir görünüm sergilemeye devam etmektedir. Bu nedenle özellikle bu bölgelerde tercih edilen yağ aldırma tekniği bu yağ hücrelerini yok olmasında oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Vücut üzerinde belirli bölgeler de oluşan yağlanmalara çözüm olarak kullanılan estetik teknikleri arasında bulunan liposuction yağların kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Ancak kilo alımının süreklilik içermesi durumunda operasyonun yapılmadığı farklı bölgelerde yağlanma tekrar oluşmaktadır. Ameliyat süreci sonunda dikkat edilen bazı hususlar bu yöntemin kalıcılık oranını ciddi oranda etkilemektedir. Bu süreçte şeker- tatlı ve hamur işi tarzı yiyeceklerden uzak durmak dikkat edilecek olan hususlardan bir tanesidir. Ayrıca düzenli bir şekilde egzersiz yapılması a bu operasyonun kalıcı olması adına uygulanması gereklidir.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Ultrasonik destekli, Lazer destekli, güç destekli ve klasik yöntemli olmak üzere dört ayrı teknik ile uygulanmakta olan liposuction yöntemleri uygulama özellikleri bakımından birbirinden farklılık göstermektedir. Klasik yöntemde istenmeyen yağların eritilmesi sadece kanüller yardımı ile yapılırken lazer destekli ve ultrasonik yağ aldırma tekniğinde ışınlar yada ses dalgaları yardımı ile yağların parçalanması sağlanmaktadır. Güç yardımlı teknikte ise titreşimli cihazlar yardımı ile yağ vucuttan uzaklaştırılmaktadır.

Lazer lipo ve Ultrasonik lipo teknikleri bu alanda en fazla kendini geliştiren teknikler arasında yer alır. Bu tekniklerde istenmeyen fazla yağların alınması ile birlikte ciltte gevşekliğe yönelik bir miktar sıkılaşma sağlanmaktadır.

Liposuction Sonrası Süreç

Liposuction tekniği sonrasındaki iyileşme süreci oldukça kısa sürmektedir. Bu süreç sonrasında yağ alınan bölge için özel olarak tasarlanmış korselerin ortalama 6 haftalık süre bazında kullanılması mecburidir. Alınan yağ dokusu bölgesine göre  korse kullanımı iyileşme süreci üzerinde olumlu etkiler sunmaktadır. Operasyon sonrasında uygulandığı alandaki morluk ve ödemler kısa bir süre sonra kendiliğinden geçiş sağlamaktadır.

Liposuction Yaptıranlar

Günümüzde sıklıkla uygulanmakta olan liposuction tekniğini yaptıran kişiler ilgili uygulamadan son derece memnundurlar. Başarılı sonuçları ve kalıcılık süresinin uzun aralıklı olması gibi etkenlerin olumlu yorumları arttırdığı bu yöntem sosyal medyada büyük yankı uyandırmaktadır.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelerde Uygulanabilir?

Vücut içerinde yağlanma görülen birçok bölge için uygulanabilir. Estetik tekniklerinden olan yağ aldırma tekniği genellikle  karın bölgesi,sırt, bel kol ve basen kısımlarına uygulanabilmektedir. Tüm bu alanlarda oluşan aşırı yağlanmaya çözüm odaklı uygulanan bu yöntemin başarı oranı oldukça yüksektir. Erkeklerin genellikle karın bölgelerindeki sorunlardan kurtulmak için tercih ettiği yağ aldırma tekniği ile six packs operasyonuda oldukça başarılı sonuçlara imza atmaktadır. Kadınlarda ise sıklıkla karın, kalça, kol ya da uyluk bölgesinde uygulanması tercih edilir.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi İle Mi Yapılır?

Vücuttaki yağlanmanın ortadan kaldırılması adına uygulanan estetik yöntemlerinden olan yağ aldırma uygulaması  bir cerrahi operasyon olduğu için genel anestezi kullanılarak yapılmasını öneriyoruz.

Liposuction Fiyatları 2023

Günümüzde giderek maliyetli olan estetik cerrahi uygulamalarındaki fiyatlandırmalar birçok etkenden etkilenmektedir. Estetiğin uygulanma alanı, uygulandığı yöntemler ve operasyon sırasında kullanılan cihazların yanı sıra uzman doktor tercihi de en önemli estetik türleri arasında yer alan liposuction fiyatları da bu etkenlerden doğrudan etkilenmektedir.