Yüz bölgesini ele alan çene protezi estetik cerrahi alanında aranan estetik türlerindendir. Hasta odaklı odaklı sunulan hizmetler içerisinde yer alan bu estetik türü çene yapısı üzerinde bulunan yapısal bozuklukları ve şekil bozukluklarını ortadan kaldırmak, memnuniyetsizlik içeren küçük çene görünümünü düzeltmek ve gıdı olarak adlandırılan çenenin alt kısmında oluşan şişliği önlemek adına bu çene protezi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Böylelikle kişi hayal ettiği çene yapısına kolaylıkla sahip olabilmektedir.

Çene Protezi Nedir?

Doktorumuz tarafından çene bozuklarının ortadan kaldırılması için uygulanan çene protezi cerrahi yöntemi oldukça sorunsuz bir şekilde tamamen alanında uzmanlaşmış doktorlarca yapılmaktadır. Kişinin istek ve taleplerinin oldukça büyük önem içerdiği bu operasyonda kullanılacak olan teknik ve malzemeler de başarı oranının yükselmesi için oldukça önemlidir.

Çene Protezi Nasıl Yapılır?

Yüz bölgesindeki görünüm açısından büyük önem taşıyan çene kısmında oluşan deformasyonları tedavi amaçlı kullanılan çene protezi tekniğinde öncelikle çene yapısının detaylı bir şekilde incelenmesi ile uygulama başlatılır. Kişinin istek ve taleplerinin de göz ardı edilmediği bu operasyon türünde yapılan fiziki muayene sonrasında planlama yapılır.

Çene protezi yerleştirilmesi genel ya da lokal anestezi teknikleri ile başlatılır. Ortalama olarak 1 saatlik bir zaman dilimini kapsayan bu ameliyat sürecinde çene kısmından ya da ağız içerisinden açılan bir kesi den ihtiyaç duyulan implantın yerleştirilmesi sonucunda işlem tamamlanır.

Çene Protezi Kimlere Uygulanır?

Çene protezi yaptırmak isteyen kişilerde belirli kriterler aramaktadır. Bu estetik türünü tercih eden kişilerde aranan en temel kriter öncelikle çene kemiği kısmının tamamen oluşumunu tamamlamış olmasıdır. Bu sürecin tamamlanabilmesi adına 18 yaş sınırının doldurulmuş olması gerekir. Ayrıca bu protez işlemine başvurmak isteyen kişilerin ortadontik alanında bir hastalığa sahip olmaması gerekir.

Çene Protezi Süreci

Planlanan ve kişi tarafından talep edilen çene bölgesi için ön çalışma yapıldıktan sonra bu çene yapısının oluşturulması için uygulanacak olan tekniğe karar verilir. Cerrahi teknikleri bünyesinde barındıran çene protezi uygulamasında son aşama olarak ameliyat aşamasına geçiş sağlanır. Bu aşama sonrasında çoğunlukla kişi hastanede ortalama 1 gün istirahat ettirilir.

Çene Protezi Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi çene cerrahisinde de öncesinde belirli kurallara uyum gerekmektedir. Çoğunlukla genel anestezi tekniği altında uygulanacak bir operasyon türü olduğundan bu ameliyat süreci öncesinde kan sulandırıcı nitelik taşıyan ya da ağrı kesici özelliği bulunan aspirin gibi ilaçların kullanımının bırakılması gerekmektedir. Sonrasında ise sigara gibi zararlı maddelerin ameliyat süreci sonrasında oluşacak olan iyileşme sürecini olumsuz olarak etkilemesi nedeni ile içilmemesi önerilir. Bu süreç öncesinde gıda tüketimi de oldukça büyük önem içermektedir.

Çene Protezi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Çene kısmında oluşan sorunların giderilmesi odaklı uygulanan bir teknik olan protez ameliyatı iyileşme süreci belirli bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu süreçte oldukça büyük etki sahibi olan ameliyat sırasında kullanılan teknik iyileşme sürecini farklılaştırmaktadır. Yalnızca çene kısmında protez işlemi uygulanan kişilerin hastanede kalma süresi ortalama 1 gündür. Bu ameliyat süreci sonrasında çene kısmında oluşan uyuşukluk zaman içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır.

Ortalama 7 günlük bir zaman dilimini kapsayan iyileşme süreci sonunda dikişlerin etkisi geçmektedir. Cerrahi işlem ile birlikte yapılan bu operasyon sonrasında ağır spor aktiviteleri yapılmaması, alkol ve sigara tüketiminin durdurulması, ameliyat süreci sonunda ödem oluşturan protez yerinin bir zarar görmemesi adına sabit tutulması gerekmektedir.

Çene Protezi Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Alanında uzmanlaşmış doktorlarımızca uygulanan bu estetik uygulama doğrudan ağız içi ya da çene altını iç kısmından oldukça ince bir kesi yardımı ile uygulanan bu estetik yöntem de çene bölgesi dışında herhangi bir iz oluşumu görülmemektedir.

Çene Protezi Ne Kadar Sürmektedir?

Bir ameliyat tekniği ile uygulanan çene protezi estetiği çoğunlukla lokal ya da genel anestezi teknikleri kullanılarak uygulanır. Bu sürecinde zaman dilimine eklenmesi sonrasında ortalama olarak 1 saat gibi bir sürede gerçekleştirilen bir operasyon ortaya çıkmaktadır.

Çene Protezi Ağrılı Mıdır?

Anestezi eşliğinde yapılan bu protez uygulaması sırasında oluşan kesi ağrıları kişi tarafından hiç bir koşulda hissedilmemektedir. Ancak ameliyat sonrası süreçte uygulamanın gerçekleştirildiği alanlarda hafif ağrı belirtileri görülmektedir.

Çene Protezi Sonrasında Neler Yaşanır?

Ağız sağlığı için oldukça önemli bir yere sahip olan çene kısmında oluşan şekil bozukluklarını gidermek amaçlı uygulanan çene protezi sonrasında içerisinde ağır hareketler içeren spor aktivitelerinden uzak durmak gereklidir. Ayrıca bu süreç sonrasında sigara ve alkol kullanımının bir süreliğine bırakılması gereklidir. Ameliyat süreci sonrasında uygulandığı alan üzerinde yarattığı şişlik ve ödemin iyileşme sürecinin hızlanması adına çene kısmının sabit tutulması gerekmektedir. Bu sabitliğin sağlanması adına özel olarak tasarlanan bantların kullanımı esastır.

Çene Protezi Sonucu Kalıcı Mıdır?

Diğer birçok estetik yöntemini çene protezinden ayıran en temel özellik olan çene protezi işlemi kalıcılık özelliği içeren bir tekniktir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir.

Çene Protezi İçin Gerekli Kriterler Nedir?

Bu estetik türünden faydalanmak isteyen kişilerde aranan belirli kriterler bulunmaktadır. Protez estetiğinin başarılı bir sonuç vermesi açısından oldukça büyük önem içeren bu kriterler arasında kişinin çene kemiği yapısının oturmuş olması oldukça etkilidir. Bu oluşumun tamamlanması için ise yaş aralığının en az 18 yaşını tamamlamış olması gereklidir. Ayrıca hastanın ortadontik tedavi gerektirecek olan herhangi bir sağlık sorununa sahip olmaması gerektiği de bu tedavi süreci kriterlerindendir.

Çene Protezi Avantajları Nelerdir?

İçeriğinde birçok farklı konuda avantajı barındırmakta olan çene kısmına uygulanan protez işlemi estetik anlamında güzel bir görünüm elde etmek, kötü bir çene yapısı görünümünün yarattığı psikolojik baskıdan kişinin kurtulmasına olanak sağlamak ve çene kısmında oluşan deformasyonun zaman içinde yol açtığı konuşma, yemek yeme, çiğneme gibi bozuklukların düzeltilmesine yardımcı olmak çene bölgesinde uygulanan bu estetik türünün en önemli avantajları arasında yer almaktadır.

Çene Protezi Fiyatları 2023

Estetik cerrahide oldukça önemli bir yere sahip olan çene cerrahisi güzel bir yüz görünümü ve gülüş için büyük önem taşır. Bu suretle giderek artan estetik yöntemine olan talepler bu yöntemdeki fiyatlandırmaların sürekli değişkenlik göstermesine sebebiyet vermektedir. Bu değişkenlikleri etkileyen bir başka faktör ise özellikle çene protezi estetiğinde uygulanacak olan cihazların çeşitliliği de büyük bir etkendir.