Post Bariatrik Cerrahi Tedavisi

Vücut şekillendirme estetiği olarak adlandırılmakta olan post bariatrik cerrahi yönteme olan talep her geçen gün giderek artmaktadır. Aşırı derecede kilo alımı gerçekleştirilen ve çağımızda birçok kişide görülen bir hastalık türü olan obezite gibi hastalıklara sahip olan kişilerin belirli diyet ve tedavi yöntemleri ile aşırı kilolarından kurtulması sonrasında vücudun birçok bölgesinde görülen deformasyonların tümünün tedavi türüdür.

Post Bariatrik Cerrahi

Vücudun yeniden eskisinden daha sağlıklı ve kişinin dilediği şekle göre şekillenmesi işlemi olarak adlandırılan post bariatrik cerrahi yöntemi yüz, boyun, memeler, kollar, kalça, kasık ya da uyluk alanlarında etkilidir.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Sağlık açısından herhangi bir hastalığı bulunmayan ancak aşırı kilolarından oldukça rahatsızlık duyarak kısa zamanda kurtulmuş ancak kötü bir vücut görünümüne sahip olmuş kişiler için uygulanan bir estetik türü olarak bilinen post bariatrik cerrahi uygulaması estetik dalları arasında yeni yeni kendine yer açmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Vücut içerisinde birçok farklı yere uygulanabilir bir özelliğe sahip olan post bariatrik cerrahi uygulama içeriğinde birçok tekniği barındırmaktadır. Öncelikle hasta ile doktorun birlikte paylaşarak karar verdiği vücut şekli sonrasında hangi operasyon tekniklerinin kullanılacağı uzman doktorlarımız tarafından belirlenerek hastaya gerekli bilgilendirmeler yapılır.

Sarkık bir vücuda uygulanacak olan bu estetik yöntem de germe teknikleri kullanımı gereklidir. Bu nedenle sarkıklığın meydana geldiği bölge fiziksel muayene sonrasında belirlenerek bölgeye uygun germe ameliyatı uygulaması gerçekleştirilerek vücuda kısa zamanda istenilen şeklin verilmesi sağlanır. Bölge bazlı olarak uygulanan bu yöntem de karın germe, yüz ve boyun germe, kol germe, meme dikleştirme, küçültme ve büyütme gibi teknikler yer alır.

Vücut içerisinde zamana yenik düşerek kaybolan yağ miktarının oluşması arından bu yağ dokusunun ve deri alanının vücut içerisinden çıkarılması işlemi anlamını taşıyan bu uygulama da vücut üzerinde yer alan denge bu işlem sonrasında yerini bulmaktadır. Göğüs, popo gibi bölgelerde sıklıkla uygulanmakta olan post bariatrik cerrahi tekniğinde yenilenmiş ve sağlıklı bir görünümün sağlanması amaçlanmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Aşırı kilo sahibi kişilerin kendi emek ve çabaları ile başardıkları kilo verme işleminin sonlandırılması sonrasında uygulanan bir estetik yöntem olan post bariatrik cerrahi işlemleri diyet, ağırlık içeren sporlar, düzenli beslenme alışkanlığının kazanılması gibi yöntemler kullanarak aşırı kilolarından kurtulan kişilerce uygulanabilmektedir. Ancak bu estetik yönteminin vücuda uygulanabilmesi adına öncelikle kilo vermenin sonlanması ve üzerinden yaklaşık 6 aylık bir zaman diliminin geçmiş olması gereklidir. Bu zaman sürecinde tekrar kilo alımı yaşamamak da yöntemin uygulanabilirliği açısından büyük derecede önemlidir.

Post Bariatrik Cerrahi Öncesi

Belirli hazırlık aşamalarını da bünyesinde barındırmakta olan bu post bariatrik cerrahi uygulaması iyileşme sürecinin hızlı olması adına da bu süreci iyi yönetmelidir. Operasyon öncesinde yapılması gereken en temel husus sigara gibi nikotin desteği sağlayan ürünlerin kullanımın bırakılmasıdır. Ayrıca bu operasyon öncesinde fazla miktarda sıvı tüketilmesi de önerilmeyen durumlardandır. Kanı sulandırıcı nitelikler içeren ilaçların kullanımının sonlandırılması da bu süreçte oldukça büyük önem içerir.

Vücudun şekillenmesinde büyük etkiye sahip olan bu ameliyat öncesinde kişinin en az 3 aylık süre zarfında kilosunu netleştirmesi gereklidir. Bu ameliyat tekniği öncesinde kişinin tamamen kendini bu sürece hazır hissetmesi büyük önem taşır. İçeriğinde birçok farklı tekniği barındıran ve aynı anda birçok bölgeye uygulanması gerekmekte olan bu uygulama da hastanın hazırlık aşaması sürecini iyi tamamlamış olması gereklidir. Öncesinde gıda tüketiminde dikkat gerektiren bu uygulamada bir diyetiysen yardımına ihtiyaç duyulması kimi zaman gereklidir. Bu süreçte tüketilen karbonhidrat miktarının önemli ölçüde azaltılması protein alımının ise arttırılması gerekmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası

Estetik cerrahide önde gelen uygulamalardan bir tanesi olarak bilinen post bariatrik cerrahi uygulaması vücudun birkaç bölümüne aynı anda şekillendirme olanağı sunmaktadır. Bu süreç sonrasında en az 2 gece hastanede kalma koşulu uygulanan bu cerrahi teknikte hastanın gerekli kontrolleri uzman doktorlarımızca yapılmaktadır. Bu hastane sürecinde yapılan tüm tetkikler sonrasında hastanın taburcu edilmesi sürecinde mutlak suretle uygulamanın gerçekleştirildiği bölgelere korse takılması büyük bir önem içermektedir.

En az operasyon süreci kadar dikkat edilmesi gereken sonrası süreçte hastanın uzman doktorun tüm tavsiyelerine dikkatlice uyması iyileşme sürecinin hız kazanmasında büyük etki sahibidir. Bu estetik türünde oluşan kesi izleri genellikle dışarıdan fark edilmemesi için iç çamaşırı kullanılan bölgelerin kısımlarına uygulanmaktadır. Eğer ilgili operasyon türü kol ya da bacak kısımlarında uygulanacak ise ilgili kesiler iç kısımlara gizlenir. Bu izlerin zamana yenik düşmesi sonucunda yalnızca belirginliğini yitirmesi iyileşme belirtisi olarak gözlemlenmektedir.

Vucüt Geneli Uygulama

Günümüzde vücut üzerinde belirli etkiler ile oluşan şekil bozuklarının düzeltilmesi adına ihtiyaç duyulan estetik uygulamalar arasında yer alan post bariatrik cerrahi uygulaması vücut geneli bir estetik türü özelliği taşımaktadır. Bu özellik ile birlikte vücudun her alanına uygulanabilir olması genellikle bu estetik türüne olan talebin giderek artmasının en etken nedenleri arasında yer almaktadır. Kişilerin istek ve taleplerine göre değişkenlik göstermekte olan bu uygulama sürecinde bu talep ve isteklere göre uygulanacak olan teknikler uzman doktor tarafından belirlenerek cerrahi işlemi uygulanır.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları 2023

Estetiğin oldukça önemli bir noktasında yer almakta olan vücut şekillendirme cerrahisi içerisinde birçok farklı yönteme yer verdiğinden diğer estetik tekniklerine oranla oldukça yüksek maliyet içerir. Bu süreçte uygulanacak olan estetik yöntemlerinin çeşitlenmesi fiyat aralıklarının da belirlenmesine yol açar. Bunun yanı sıra yöntemler sırasında kullanılacak olan cihazların ve maddelerin de çeşitlilik içermesi post bariatrik cerrahi uygulama fiyatları üzerinde oldukça büyük etkisi vardır.